🏆 All of the Winners From the 90th Annual Academy Awards 🏆

0
2

BEST PICTURE

 

Winner: The Shape Of Water

Call Me By Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ACTRESS

Winner: Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Sally Hawkins, The Shape of Water

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post

BEST ACTOR

Winner: Gary Oldman, Darkest Hour

Timothée Chalamet, Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

BEST DIRECTOR

Winner: Guillermo Del Toro, The Shape of Water

Greta Gerwig, Lady Bird

Christopher Nolan, Dunkirk

Jordan Peele, Get Out

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

BEST SONG

Winner: “Remember Me,” Coco

“Mighty River,” Mudbound

“The Mystery of Love,” Call Me By Your Name

“Stand Up for Something,” Marshall

“This Is Me,” The Greatest Showman

BEST SCORE

Winner: The Shape of Water, Alexandre Desplat

Dunkirk, Hans Zimmer

Phantom Thread, Jonny Greenwood

Star Wars: The Last Jedi, John Williams

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Carter Burwell

 

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

Mudbound

The Shape of Water

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Winner: Get Out, Jordan Peele

The Big Sick, Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani

Lady Bird, Greta Gerwig

The Shape of Water, Guillermo Del Toro and Vanessa Taylor

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Winner: Call Me By Your Name, James Ivory

The Disaster Artist, Scott Neustadter and Michael H. Weber

Logan, Scott Frank, James Mangold, Michael Green

Molly’s Game, Aaron Sorkin

Mudbound, Vigil Williams and Dee Rees

BEST LIVE ACTION SHORT

Winner: The Silent Child

DeKalb Elementary

The Eleven O’Clock

My Nephew Emmett

Watu Wote/All of Us

BEST DOCUMENTARY SHORT

Winner: Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Edith+Eddie

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop

BEST FILM EDITING

Winner: Dunkirk

Baby Driver

I, Tonya

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST VISUAL EFFECTS

Winner: Blade Runner 2049

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Kong: Skull Island

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes

BEST ANIMATED FEATURE

Winner: Coco

Boss Baby

The Breadwinner

Ferdinand

Loving Vincent

BEST ANIMATED SHORT

Winner: Dear Basketball

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: Allison Janney, I, Tonya

Mary J. Blige, Mudbound

Lesley Manville, Phantom Thread

Laurie Metcalf, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape of Water

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner: A Fantastic Woman (Chile)

The Insult (Lebanon)

Loveless (Russia)

On Body and Soul (Hungary)

The Square (Sweden)

BEST PRODUCTION DESIGN

Winner: The Shape of Water

Beauty and the Beast

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

BEST SOUND MIXING

Winner: Dunkirk

Baby Driver

Blade Runner 2049

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

BEST SOUND EDITING

Winner: Dunkirk

Baby Driver

Blade Runner 2049

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Winner: Icarus

Abacus: Small Enough to Jail

Faces Places

Last Men in Aleppo

Strong Island

BEST COSTUME DESIGN

Winner: Phantom Thread

Beauty and the Beast

Darkest Hour

The Shape of Water

Victoria & Abdul

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING

Winner: Darkest Hour

Victoria & Abdul

Wonder

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner: Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins, The Shape of Water

Christopher Plummer, All the Money in the World